Welcome
Worship
 
 
 
 
 
Be Involved
For Our Neighbors
News & Member Info
This Sunday

 

Nineteenth Sunday After Pentecost - October 20, 2019

8 a.m. - Holy Eucharist Rite I
9:15 a.m. - Adult Forum in the Parish Hall
10:30 a.m. - Holy Baptism & Eucharist Rite II; Children's Chapel
12:00 p.m. - Episcopal Youth Community
4:00 p.m. - Prayer Vigil, followed by discussion about gun violence

Readings for Sunday: To prepare our hearts and minds to enter into the worship of our Lord, we invite you to read and meditate on the lessons for Sunday throughout the week - Jeremiah 31:27-34; Psalm 119:97-104; 2 Timothy 3:14-4:5; Luke 18:1-8. Click here to read this Sunday's lessons.

Adult Forum: Join us this Sunday as we continue our series on Prayer. Get more information here.
 

During the Week:

Wednesday, October 16, 11 a.m. - Holy Eucharist with Healing
Wednesday, October 16, 5:15 p.m. - Centering Prayer class
Wednesday, October 16, 6 p.m. - Choir rehearsal
Wednesday, October 16, 6:30 p.m. - Women of the Word
Thursday, October 17, 7:30 a.m. - Centering Prayer
Thursday, October 17, 10 a.m. - Bible Study
Thursday, October 17, 6 p.m. - Tell Me Your Story Dinner
Wednesday, October 23, 11 a.m. - Holy Eucharist with Healing
Wednesday, October 23, 5:15 p.m. - Centering Prayer class
Wednesday, October 23, 5:30 p.m. - Gracious Giving pledge campaign party
Wednesday, October 23, 6:30 p.m. - Women of the Word
Thursday, October 24, 7:30 a.m. - Centering Prayer
Thursday, October 24, 10 a.m. - Bible Study
Saturday, October 26, 9 a.m. - Daughters of the King Diocesan Gathering

Click here for our church calendar.
 

Serving this Sunday:

8:00 a.m. Service

Lectors: Ann Turner, Mary Poole
Chalicers: Bill Wilds, Mary Poole
Ushers: Bill Poole, Conway Shield
Acolytes: David Franzman, Bill Wilds
Sound: Susan Sale

10:30 a.m. Service

Lectors: Lindsey Nicolai, Debi Nicolai
Chalicers: Lindsey Nicolai, Debi Nicolai
Ushers: Randy Bryant, Doug Vaughan, Jay Lambiotte, Bob Burch
Acolytes: Alex Rous, Mary Paige Fisher, Caroline Rous
Sound: Doug Burgoyne
Greeters: Butch and Peggy Woodall
Children's Chapel: Liz Rous

Altar Guild members this month are: Anne Edelblute, Sarah Findley, Judy Fitz-Patrick, Rossie Hampton, Mary Morgan Hunter, Jane Smola, Allie Wittkamp

Flower Team members this month are: Terry Arnold, Sandy Deans, Kate Horning
 

Service Participants schedules

Acolyte Schedule for October

Lector & Chalicer Schedule Jul-Dec 2019

Usher Schedule 2019-2020

Last Published: October 16, 2019 8:31 AM